Informacje ogólne

Z dniem 1 lipca 2013 r. ruszył nowy system gospodarki odpadami komunalnymi, z którym związany jest m.in. obowiązek złożenia przez właściciela nieruchomości (współwłaściciela, użytkownika wieczystego, jednostkę organizacyjną lub osobę posiadającą nieruchomość w zarządzie lub użytkowaniu lub inny podmiot władający nieruchomością) deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Natomiast od 6 września 2019 r. nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach wprowadza obowiązek segregacji odpadów komunalnych przez każdego mieszkańca gminy.

Deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi należy złożyć w terminie 14 dni od dnia zamieszkania na danej nieruchomości pierwszego mieszkańca bądź powstania na danej nieruchomości odpadów komunalnych. W przypadku korekty deklaracji (moment zaistnienia zdarzenia mającego wpływ na wysokość zadeklarowanej opłaty, czyli np. narodziny dziecka, śmierć osoby, zmiana miejsca zamieszkania, informacja o kompostowaniu) właściciel nieruchomości zobowiązany jest złożyć deklarację w terminie do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła zmiana.

Opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi wylicza się w składanej do urzędu gminy deklaracji, w zależności od ilości osób zamieszkujących daną nieruchomość i stawki ustalonej w uchwale Rady Gminy.

Opłata za odbiór odpadów wnoszona jest do gminy bez wezwania i jest obowiązkiem właściciela nieruchomości.

Od stycznia 2023 r. stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wynosi 31,00 zł miesięcznie od osoby zamieszkującej daną nieruchomość.

Właściciele nieruchomości zabudowanych budynkami jednorodzinnymi, którzy oświadczą, że posiadają kompostownik przydomowy i będą w nim kompostowane bioodpady stanowiące odpady komunalne, zostaną zwolnieni w części z opłaty w wysokości 5,00 zł od osoby zamieszkującej daną nieruchomość (obowiązek złożenia deklaracji o wysokości opłaty)

Opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnym uiszcza się miesięcznie, w terminie do 15 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni w kasie Urzędu Gminy, u inkasenta lub na rachunek bankowy:
B.S. Świecie: 43 8168 0007 0008 0217 2000 0033
(Tytułem: Imię i Nazwisko, adres nieruchomości, której dot. opłata)

Odpady są odbierane wyłącznie z nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy. Natomiast właściciele nieruchomości niezamieszkałych, na których powstają odpady (prowadzący działalność gospodarczą, instytucje, zakłady pracy, itp.), są zobowiązani posiadać indywidualne umowy na odbieranie odpadów komunalnych z podmiotem uprawnionym.

Mieszkańcy Gminy Dragacz mogą bezpłatnie oddać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) przy Oczyszczalni Ścieków w Dolnej Grupie.

Pamiętajmy również, że kupując nowy sprzęt, stary możemy oddać w sklepie, w którym dokonaliśmy zakupu – bezpłatnie.

Od 01.01.2023 r. do 31.12.2023 r. podmiotem odbierającym odpady komunalne od właścicieli nieruchomości zamieszkałych będzie Przedsiębiorstwo Usług Miejskich „PUM” Sp. z o.o. ul. Cegielniana 4, 86-300 Grudziądz, tel. Sekretariat – 56 45 04 300,  e-mail: pum[at]pum[dot]pl

Załączniki

Informacje

Rejestr zmian

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>